Python Kitabı

Python Türkçe içerik dendiğinde ilk akla gelen kaynak olan istihza[.]com kapandı.
Fırat Özgül’ün bu çalışmasını pdf formatında kendisinin de izni ile sitemde yayımlıyorum.
Bilinçli şekilde sadece Python 3 kitabını koyuyorum, zira yeni başlayanların bu sürümden başlamasını tavsiye ederim. Python konusunda uzman kişiler zaten v2 için orjinal kaynağı takip edebilirler.

Kitap için : Tıklayınız

“Python Kitabı” üzerine 3 yorum

  • Merhaba,

   Gerekli Açıklama aşağıdaki linkte yazılmış,

   ben buraya yapıştırıyorum;

   merhaba arkadaşlar,

   istihza.com projesinin sona ereceğini aslında mayıs ayının başında duyurmuştum, ama tabii bir duyuruyu herkese ulaştırmak her zaman mümkün olmuyor. o yüzden herhangi bir yanlış anlamayı önlemek için, izin verirseniz, burada kısa bir açıklama yapmak isterim.

   ben bu projeyi 2007 yılında pardus-linux.org sitesinin wiki alanında başlatmıştım. amacım, python programlama dili için okunaklı ve kapsamlı bir türkçe kaynak oluşturmaktı. o zamandan bu zamana, bu amaca tamamen olmasa da büyük ölçüde ulaştığımı düşünüyorum. elbette yapmak istediğim her şeyi yapamadım. ne yazık ki şartlar buna izin vermedi. ama yine de, her şeye rağmen, bugüne kadar pek çok kisinin python’la tanışmasını, bu programlama dilini sevmesini sağlamaya yetecek bir bilgi birikimi ortaya çıktı.

   peki simdi neden bu proje sona eriyor? uzun süredir belgelerde güncelleme yapılmamış olsa bile istihza.com bu haliyle kalsa olmaz mı? ne yazık ki olmuyor. birincisi, istihza.com açık kaldığı sürece insanlar bir şekilde bana ulaşıp çeşitli taleplerde bulunmaya, sorular sormaya devam ediyor. ancak ne yazık ki ben şu anda ilgilenmem gereken başka konular olduğu için bu istek ve sorulara cevap vermekte zorlanıyorum; bu da beni cidden rahatsız ediyor.

   ikincisi, güncellenmeyen belgeler bir süre sonra faydalı olmaktan çok zararlı olmaya başlıyor. zira belgelerde anlatılan sürümle, güncel python sürümü arasındaki farklılıklar, python’ı yeni öğrenenler açısından kafa karıştırıcı oluyor. bundan ötürü bu projeyi sona erdirmenin en doğru karar olduğunu düşündüm.

   elbette proje sona erdi diye belgeler ortadan kalkmıyor. istihza.com forumunun yöneticilerinden ismail arılık, sitedeki python3 belgelerini github’a taşıdı. belgelerin kaynaklarına https://github.com/yazbel/python-istihza adresinden ulaşabilirsiniz. ayrıca kendisi yazbel.com adresinde yeni bir belgelendirme çalışması da başlattı. dilerseniz siz de bu projeye katkıda bulunabilirsiniz.

   son olarak, bildiğiniz gibi, istihza.com’daki belgeler epey özgür bir lisansa sahip. bu belgeleri uygun gördüğünüz her şekilde kullanabilirsiniz. bu belgeler, yazarına ait olduğu kadar, okuruna da aittir.

   bu zamana kadar bana destek olan herkese çok teşekkür ederim. eğer fırsat bulursam başka projelerle de karşınıza çıkmayı isterim.

   iyi çalışmalar,
   fırat özgül

   Cevapla

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTurkish