Odoo Açık Kaynak ( Open Source ) İş Uygulaması

Bu yazımda, açık kaynak ERP/CRM/MRP/BPM ürünü olan Odoo ‘ya göz atacağız. Binlerce dolar ödeyerek sahip olduğunuz ERP veya diğer iş yazılımlarının yerine konumlandıracağınız bu yazılımla neler yapabileceğinizi veya neleri yapamayacağınızı inceleyeceğiz.
Global veya yerel ölçekte satılan birçok ürünün yerine konumlandıracağınız bu ürünün, aslında ticari rakiplerine göre bazı alanlarda çok daha yetenekli olduğunu irdeleyeceğiz.

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?
Açık kaynak kodlu yazılım, herkesin inceleyebileceği, değiştirebileceği ve geliştirebileceği kaynak kodu herkese açık olan yazılımdır.
İlgili yazılımı indirip lisans modeline göre istediğiniz şekilde kullanabilir, geliştirebilir ve dağıtabilirsiniz.

Neden Ticari Kaygısı Olmayan Açık Kaynak Ürünler Üretilir?
İşbirliği : Açık kaynak kodlu yazılımlar, bir takımdan çok daha fazla kişinin katkı yapmasıyla geliştirilir. Daha iyi ürün yapmak ve daha fazla göz tarafından incelenmek ve geliştirilmek için yazılım açık kaynak olarak dağıtılabilir.
Daha Fazla Kişiye Erişim : Açık kaynak yazılımlar herkes tarafından indirilip kullanılabilir olduğundan, daha fazla kişiye erişir.
Güvenlik : Bir yazılımın kaynak kodlarını herkese açmak ve daha bağımsız gözler tarafından incelenmek şüphesiz yazılımın güvenliğine çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Güvenlik kaygısı ile geliştiriciler kodlarını herkese açabilir.
Hizmetten Para Kazanma Modeli : Bazı geliştirici kişi veya işletmeler yazılımın kendisinden çok, yazılım ile verilen hizmet satışına odaklanır. Yazılımı açık kaynak olarak dağıtıp, bunun hizmet ve desteğini satmak ticari olarak daha olumlu karşılanmış olabilir.

Yine geliştiricilerin felsefi bakış açıları gibi birçok nedenle geliştirilen yazılımlar geliştiricileri tarafından açık kaynak olarak dağıtılabilir.

İş yazılımlarının dışında birçok açık kaynak yazılım bulunmaktadır.
Kullandığınız ticari uygulamaların açık kaynak alternatiflerine göz atmak için aşağıdaki sitelere gözatabilirsiniz.
Kullandığınız yazılımların açık kaynak alternatiflerine bakmak için  OSALT ‘ı ziyaret edebilirsiniz.

Benim halen bilgisayarımda sık kullandığım açık kaynak yazılımlar şöyle :
Bu sitenin altyapsını oluşturan : WordPress
İşletim Sistemi : Ubuntu
Zip aracı : 7z
ERP Ürünü : Odoo
FTP : Filezilla
SSH : Putty
Bunlar günlük hayatta sık kullandığım uygulamalar. Bunların yanında birçok açık kaynak iş uygulamasını da sık sık kullanmaktayım.
Mesela Zabbix ( monitoring ) Proxmox ( Sanallaştırma ) platformlarının desteğini ve geliştirmesini ticari olarak sağlıyorum.

Önemli Not : Açık kaynak demek, bedava ürün değildir. Arkasında bir felsefesi olan, kullanırken karşılaşacağınız sorunları çözmek için mutlaka destek ve geliştirmesine de sahip olmanız gereken uygulamalardır.

Açık Kaynak İş Yazılımı ( ERP , CRM, MRP, BPM ) ? 

Odoo :
Odoo şuan itibarı ile 12 milyondan fazla insan tarafından kullanılan, Python geliştirme dili ile yazılmış bir ERP / CRM / MRP ve BPM uygulamasıdır. Python bilen birinin çok kolay ek geliştirme yapabileceği bir platformdur. Ana şirketinde 2800 çalışanı ve dünya genelinde binlerce iş ortağı olan bir iş uygulamasıdır.
Tamaman açık kaynak olarak dağıtılan odoo için 3.party yazılım firmaları tarafından yazılmış,  Türkiye yerelleştirme paketi de bulunmaktadır. Ayrıca Odoo Fransa tarafından ( Yazılımın Ana Dağıtıcı ) Türkiye yerelleştirme çalışmalarının da tamamlanmak üzere olduğu bilgisini aldım.
Odoo gerçekten çok temiz bir kullanıcı arayüzüne ve geliştirme ortamına sahip. Aklınıza gelebilecek tüm iş çözümleriyle beraber gelen ürün tamamen web tabanlı ve aynı zamanda native mobil ( android ve IOS ) uygulaması da mevcut.

Odoo standart modüllerin yanında, birçok ticari yazılımda olmayan ve hiç olmayacak farklı modüllerle beraber de geliyor. Bunlar aslında hepsi birer bağımsız yazılım olabilecek kadar geniş ve gelişmiş yazılımlar.
Bunlardan bazıları şöyle :

WebSite: kurumunuza özel web sitesi hazırlama aracı otomasyon sisteminizle entegre şekilde çalışır.
Web sitenizi oluşturmak için herhangi bir ek altyapı veya geliştiriciye ihtiyacınız yok, tut, sürükle, bırak yöntemi ile low code harika bir web sitesi yapabilirsiniz. Kendi web portalınızı ne kadar kolay olduğunu görmek için Odoo’yu incelemenizi öneririm.

Odoo Web Sitesi Oluşturma Aracı

E-Ticaret Portalı : Yine herhangi bir entegrasyona gerek olmadan otomasyonunuzla entegre çalışan bir e-ticaret uygulaması harika olmaz mıydı?
Odoo ile hazırlanmış örnek bir e-ticaret sayfasına bakar mısınız? Ne kadar temiz görünüyor değil mi?
Odoo E-Ticaret
CRM : CRM için küçük ve orta ölçekteki işletmelerin tüm ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilir.

Odoo Kanban CRM Ekranları
Satış Noktası ( POS ) Ekranı:
Odoo aynı zamanda size bir POS ekranı sunar. Marketler, restaurantlar gibi sıcak satış yapan işletmeler için ek bir yazılım ihtiyacı yoktur. Bu ekran stok ile entegre çalışır.

Odoo POS Satış Ekranları
Kiralama Modülü : Araç ya da emlak kiralayanlar için yazılmış bir modüldür. Bu tipte çalışan işletmeler için oldukça yeterli bir uygulama. Kiralama ürünlerinizin sözleşmeleri, periyotları, fatura ve diğer tüm işlemlerini kolayca yönetebilirsiniz.

Odoo ile Kiralama ModülüPLM ( Ürün Yaşam Döngüsü ) Modülü : Ürün yaşam döngüsü birçok ticari yazılımda olmayan bir üründür. PLM basitçe, bir ürünün hammaddesinden üretimine ve tüketilip imha edilmesine dek bütün süreçlerini yönetmeye odaklanmış bir modüldür.
Odoo PLM
Online Randevu Sistemi :
Randevu ile çalışan bir spor salonu ya da dişçi olabilirsiniz. Ya da online randevu ile çalışan bir restaurant. Bu ürün müşterilerinizin online randevu almasını ve bu randevuların otomasyonunuzla (takvim vs…) entegre çalışmasını sağlar
harika değil mi?
Odoo E-Randevu Sistemi

Saha Servisi : İşte harika bir modül daha… Müşterilerinize saha servisi veren bir işletmeyseniz Odoo ile bunu yönetebilirsiniz.
Örneğin bir beyaz eşya servisi, ya da araç servisi gibi…
Odoo Saha Servisi
Proje Yönetimi :
Proje bazlı çalışan bir inşaat firması mısınız? işte bu ürün tam size göre, her projeniz için stok, gelir, gider takibini proje bazlı takip edebilirsiniz.

Odoo Proje Yönetimi Ekranları

Businnes Intelligence ( BI ) Raporlama Ekranları :
Odoo size Power BI gibi harika arayüzler hazırlamanıza olanak tanıyan BI araları sunar.
Odoo BI
Üretim Yönetimi : 
MRP + MES + PLM + Kalite + Atölye + Bakım hepsi tek noktada… Odoo size üretiminizi kontrol etmeniz için harika bir araçlar bütünü sunar.
Odoo MRP

Filo Yönetimi :
Şirketinizde sahip olduğunuz ve bakım/onarımlarını, sözleşme ve sigortalarını takip edeceğiniz bir çözüme mi ihtiyacınız var. Odoo bunu da yapmış.
Filo Yönetimi Yazılımı
Belge Yönetimi : 
ERP’niz üzerinde çok gelişmiş bie döküman yönetim sistemine mi ihtiyacınız var? Odoo bunu da sunuyor.
Odoo Belge Yönetimi Yazılımı

Bunun yanında yine standart modüller:
Stok, Satışlar, Satınalmalar, Muhasebe, IK, Pazarlama ve Otomasyon, BPM, Yardım Masası (Ticket), İzin Yönetimi, Sosyal Medya Takibi ve Yönetimi, Anket, Zaman Planlaması, VOIP Telefonlarınızın Entegrasyonu, Geliştirici Stüdyosu gibi ek modüllerin yanında, 3.party firmaların yazdığı binlerce farklı modül de bulunmaktadır.

Odoo’nun birçok ticari yazılımın çok ötesinde ek özellikler sunduğu açık ama bazı özellikleri community ( lisans ücreti ödemeden ) sürümünde maalesef Mobile APP ( android,ios) bulunmuyor.

Yine bunun için resmi olmayan iş ortaklarının yazdığı çeşitli bedava uygulamalar var. Bu da aslında ekosistemin ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor.

Bence Odoo’ya bir şans verin.

Mail : ben@mehmetyayla.com
Tel : 0090 542 590 44 00

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTurkish