Yandex gizli istihbarat faaliyeti mi yapıyor?

Habertürk’ün gazetesinin haberine göre MİT, İçişleri Bakanlığına bir yazı yazarak Yandex Europe BV şirketinin kritik noktalarda 3 boyutlu panoramik haritalama faaliyetleri içinde olduğunu ve bu konuda dikkatli olunması gerektiği konusunda uyarıda bulunmuş…
Soğuk savaş yıllarında Sovyetler Birliği ve Amerika arasında ciddi bir mücadele vardı ve soğuk savaşın her türlü oyunu oynanıyordu.  Fakat Sovyetlerin dağılmasından sonra uzunca süredir tek kutuplu ve daha çok dünya dengelerini Amerikanın belirlediği yarım asrı geride bırakıyoruz.

Geçen zaman içinde Rusya ve KGB ( Rus İstihbarat Teşkilatı) tekrar güçlendi ve Amerika ile küçük soğuk savaş oyunlarını tekrar oynamaya başlıyor. 3. dönem iktidar olan Putin gerek BM Güvenlik Konseyindeki kararlarıyla gerekse Ortadoğu ve Balkanlardaki Amerikan karşıtı politikalarıyla tekrar gücünü göstermeye çalışıyor. Bunun en son örneğini Suriye’de görüyoruz. Iran ve Rusya, Suriye’deki Esed yönetimine verdikleri destekle Türkiye ve Amerikanın’da bulunduğu bloğa kafa tutuyor…

Buradan hareketle yandex bu oyunların bir parçası olarak ülkelerde gizli istihbari çalışma yapıyor olması ihtimali çoğumuza komik gelse de Israil Gizli Servisi’nin ( Mossad)  bu tür özel sektörde faaliyet gösteren şirketler üzerinden ülkelerde istihbari çalışma yaptığı bir çok örnek bulunmakta.

Zira yandex haritalar ciddi anlamda istihbari faaliyetlere katkı sunacak nitelikte düzgün ve güzel çalışıyor.

Bu anlamda MIT’in uyarısının ciddiye alınması konusunda bir Bilişim Uzmanı olarak fayda olacağını kanaatindeyim. Kritik nokta ve hedeflerin bu tür haritalarda olmaması gerektiği inancını taşıyorum.

Bir başka yazıda görüşmek üzere.

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTurkish