Office 365 Nedir? Ne Değildir ?

Office 365 Microsoft’un yeni nesil bulut çözümlerindendir. Günümüz bilgi ve iletişim altyapısı buluta doğru giderken, Microsoft’un bu ürünü rakiplerine göre komple bir çözüm sunmaktadır.
 Office 365 ile beraber Microsoft Office Professional Plus, Office Web Apps, Exchange 2010 Online, Sharepoint 2010 Online ve Lync Server Online hizmetleri sunulmaktadır.
3 farklı paket olarak kullanıma sunulan Office 365’te
Office 365 for small businesses
Office 365 for enterprises
Office 365 for education sürümleri bulunmaktadır ve  ihtiyaçlarınıza göre ilgili paketlerden birini  kurumunuza entegre edebilirsiniz.
Örnek olarak;

Office 365 for small businesses sürümünde maksimum 50 kullanıcı desteklemektedir ve aşağıdaki ürünleri içermektedir. Exchange Online, Lync Server Online, Office Web Apps, SharePoint Online…

Kullanıcı başına aylık Small Business 6 usd, enterprise 10 usd ve her yeni kullanıcı ekleme 27 usd olarak ücretlendirilmektedir. (25 GB mail kotası, 25 MB mail boyutu kotası ile )

Kişisel kanaatime göre ise, yeni bir altyapı yatırımı yapmaktansa 50 kişilik bir kurum için 50*6 =3000 usd (aylık) vermek komple bir ofis çözümü için fayda/maliyet bazında oldukça dezavantaj sağlayacaktır.
Mevcut işletmelere bakıldığında yine bir insan kaynağı ihtiyacı devam edecek ve ayrıca, uzun vadede maliyet olarak altyapı yatırımı yapmak daha karlı hale gelecektir.
 

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.