Exchange 2010 Rollup paketlerinin Forefront'la imtihanı.

Hayatım boyunca Linux kullanmaya, kullandırmaya gayret etsem de, çalıştığım kurumlarından çoğunda kullanılan ürünlerin ekseriyeti Microsoft’a aitti. Hatta öyle ki Microsoft ve daha kişisel olarak Bill Gates’in dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğine inananlardanım. Yine Microsoft’un sertifikalı eğitmenlerinden ve Uzmanlarındanım.
Lakin bazen öyle problemler ile karşılaşıyorum ki, bu büyük yazılım devinin bu kadar basit problemlerin çözümünde gösterdiği çaresizlik beni şaşkına çeviriyor.
Konumuz Exchange ve Forefront :
Exchange 2010 bir çok yenilik ve güzelliklerle hayatımıza girdi. Özellikle Yüksek Erişilebilirlik ( DAG ) seçenekleri oldukça etkileyiciydi.

Lakin ilk kurulumdan sonra yüklediğim Rollup paketi, üzerinde bulunan Forefront  ( Microsoft ürünü ) ‘a kızmış olacak ki Exchange’i çalışamaz hale getirdi. Muhtemelen uğraşılsaydı tekrar stabil hale gelebilirdi ama zaten bu durum oldukça kararsızlık içeriyordu.

Sonra Forefront ürününü sunucuya kurmadan temiz kurulum yaptım ve daha sonra Exchange’i şirket ortamına dahil ettim.  Daha sonra gerek çalıştığım kurumlarda, gerekse danışmanlık verdiğim kurumlarda bu iki ürünü bir arada kullanmadım. Yine genelde özgür smtp gateway ürünlerini kullanarak spam maillere çözüm bulmayı denedim.

Aradan aylar geçti ve Exchange Sp2’den sonra RU1 ve RU2 paketleri yayınlandı.

Ms Exchange bloğundaki RU2 duyurusunda Forefront kullanıyorsanız bir sürpriz yaşamamak için manual kurulum yapın mealinde bir açıklama yapılmış.

Lütfen siz de Exchange 2010 ve ForeFront Mail Security kullanıyorsanız Rollup paketlerinin otomatik yüklenmemesine dikkat edin.

Exchange Rollup paketlerini yüklemeden önce Forefront servisini disable edin ve kurulumdan sonra tekrar aktif hale getirin.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.