Bulut Bilişim İş (mi) Yağdıracak.

Microsoft Türkiye bloğunda http://blog.microsoft.com.tr/bulut-bilisim-is-yagdiracak.html yazısı ile karşılaştım. Ve yazıyı şaşkınlıkla okudum. Zira bir firmanın pazarlama ve satış söz konusu olduğunda ne kadar agresif ve gerçek dışı beyanları olabileceğine bir kez daha tanık oldum.

Öncelikle Bulut Bilişim nedir kısaca değinmekte fayda  var :
Bulut Bilişim , ofis veya ev ortamında kullandığımız uygulama ve ürünlerin bulut ( internet) ortamına taşınması olayıdır. Bu yolla firmalar ve ev kullanıcıları bakım ve benzeri maliyetlerden tasarruf etmiş olacaklar. Bulut Bilişim’in avantaj ve dezavantajları belki başka bir yazının konusu olabilir.

Şimdi gelelim konumuza. Bulut bilişimin bir çok avantajı olsa da yaygınlaşması için direnç gösterecek insanlar ilk başta IT sektörü çalışanlarıdır. Ve neden sorusunun cevabı da oldukça basittir. IT sektöründe çalışan insanların çoğu Bulut Bilişimle beraber sektördeki insan gücüne ihtiyacın azalacağı yönünde bir algısı var.

Bu algının doğruluğu veya yanlışlığı hakkında tartışabiliriz lakin tartışılamaz tek gerçek Bulut Bilişim’in artı bir insan kaynağı ihtiyacı doğurmayacağıdır.

Benim anlayamadığım Microsoft’un özel olarak Bulut Bilişim’in sektördeki insan gücü ihtiyacına ilişkin bir raporu olmamasına rağmen bazı raporları kullanarak bu konuda lobi yapması.

Microsoft bence bazı raporları paylaşmaktan çok, Bulut Bilişimin hangi alanlarda ve hangi uzmanlık gerektiren pozisyonları açacağını somut olarak izah etmelidir. Biz de kendilerinin öngörülerinden faydalanırız.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTurkish