Boyutuna göre mailbox görüntüleme (Exchange 2010 )

Mail sunucusu yöneticileri için bazı raporların periodik kontrolü önemlidir. Bu amaçla EMS kullanılarak alınması gereken raporlardan biri boyutuna göre mailboxların görüntülenmesidir. Zira büyük  veya data alanının kısıtlı olduğu yapılarda kullanıcıların mailbox boyutu sunucu için hayati önemdedir.
Exchange Management Shell açıldıktan sonra aşağıdaki komutu kendi yapınıza göre düzenleyerek girmeniz durumunda ilgili raporu alabilirsiniz.

[php]
Get-MailboxStatistics -Server mailsunucunuzunismi | where {$_.ObjectClass –eq “Mailbox”} | Sort-Object TotalItemSize –Descending | ft @{label=”User”;expression={$_.DisplayName}},@{label=”Total Size (MB)”;expression={$_.TotalItemSize.Value.ToMB()}},@{label=”Items”;expression={$_.ItemCount}},@{label=”Storage Limit”;expression={$_.StorageLimitStatus}} -auto
[/php]

Çok büyük yapılarda bu raporu okurken sıkıntı yaşamamak için bir txt dosyasına da alabiliriz. Bunun için yapılması gereken yukarıdaki komut setinin sonuna raporu çıkarmak istediğiniz yolu yazmak olacaktır.

Örnek :

[php]
Get-MailboxStatistics -Server mailsunucusunuzismi | where {$_.ObjectClass –eq “Mailbox”} | Sort-Object TotalItemSize –Descending | ft @{label=”User”;expression={$_.DisplayName}},@{label=”Total Size (MB)”;expression={$_.TotalItemSize.Value.ToMB()}},@{label=”Items”;expression={$_.ItemCount}},@{label=”Storage Limit”;expression={$_.StorageLimitStatus}} -auto >>C:mailbox.txt
[/php]

Kolay gelsin.

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTurkish