Active Directory Sağlığını İzleme ( Active Directory Health Check )

 

Bu kısa yazımızda Active Directory sistemimizin sağlığını nasıl gözlemleyeceğimizi, bunu nasıl raporlayacağımıza değineceğiz. Bu işlemler için farklı üreticilerin yazılımlarını kullanmak yerine, Microsoft’un “System Admin Tools” başlığında toplanan yazılımlarından yardım alacağız.
Eğer altyapınızı microsoft sistemler üzerine kurmuşsanız (exchange,sql,dynamics,server systems) olmazsa olmazlarınızdan ve sistemin kalbi konumdaki Active Directory’nin sağlığı da bizim  için hayati öneme sahiptir.

Microsoft Active Directory sağlığını raporlayabilen komut setleri oluşturmuş ve bu setler yerleşik olarak zaten gelmektedir.

DCDIAG (Domain Controller Diagnostic ) :  Bu komut satırı aracı bir ormandaki etki alanı denetleyicilerinden birinin veya tümünün durumunu çözümler ve sorunun giderilmesine yardımcı olmak üzere sorunları raporlar. DCDiag.exe, etki alanı denetleyicisinin sağlık durumunu doğrulamak için tek başına veya grubun parçası olarak çalıştırılabilen çeşitli sınamalardan oluşur.

 

ParametreAçıklama
/test:DNSKapsam içindeki etki alanı denetleyicileri için, /DnsInternetName sınaması dışında, yedi alt sınamanın tümünü gerçekleştirir. En yaygın kullanılan DCDIAG komut satırı bağımsız değişkenleri şunlardır: Tek bir etki alanı denetleyicisi (DC) için altı varsayılan DNS alt sınamasını çalıştıran DCDIAG /TEST:DNS /V /S:ETKİALANIDENETLEYİCİSİADI veya konsol bilgisayarın sınama ormanındaki tüm DC’ler için altı varsayılan DNS alt sınamasını çalıştıran DCDIAG /TEST:DNS /V /EDCDIAG /TEST:DNS komutu bağımsız alt sınamalar tanımlanmadığında /DnsAll komutuyla aynıdır.
/test:DNS [DNS test]Belirtilen DNS sınamasını gerçekleştirir. Sınama belirtilmezse, /DnsAll varsayılan olur.
/DnsBasicAğ bağlantısı, DNS istemci yapılandırması, hizmet kullanılabilirliği ve bölgenin var olup olmadığı dahil olmak üzere temel DNS sınamalarını gerçekleştirir.
/DnsForwarders/DnsBasic sınamalarını gerçekleştirir ve ileticilerin yapılandırmasını denetler.
/DnsDelegation/DnsBasic sınamalarını gerçekleştirir ve uygun temsilci seçimlerini denetler.
/DnsDynamicUpdate/DnsBasic sınamalarını gerçekleştirir ve ek olarak Active Directory bölgesinde dinamik güncelleştirmenin etkin olup olmadığını da belirler.
/DnsRecordRegistration/DnsBasic sınamalarını gerçekleştirir ve A, CNAME ve iyi bilinen SRV kayıtlarının kayıtlı olup olmadığını denetler. Ayrıca, sonuçlara dayalı bir envanter raporu oluşturur.
/DnsResolveExtName [/DnsInternetName:InternetAdı ]/DnsBasic sınamalarını gerçekleştirir ve ayrıca örnek bir intranet veya Internet adını çözümlemeyi dener. /DnsInternetNamebelirtilmezse, komut www.microsoft.com adını çözümlemeyi dener. /DnsInternetName belirtilirse, komut kullanıcı tarafından verilen Internet adını çözümlemeyi dener.
/DnsAllDnsResolveExtName sınaması , dışında tüm sınamaları gerçekleştirir ve rapor oluşturur.
/f: GünlükdosyasıÇıktıyı kullanıcı tarafından verilen günlük dosyasına yönlendirir.
/ferr: HatagünlüğüÇok önemli hata çıktısını ayrı bir günlük dosyasına yönlendirir.
/s: EtkiAlanıDenetleyicisiAdıSınamaları çalıştırdığınız etki alanı denetleyicisini belirtir.
/e/test:DNS tarafından belirtilen tüm sınamalar Active Directory ormanındaki tüm etki alanı denetleyicileri için çalıştırılır.
/vAyrıntılı. Hata ve uyarılarla ilgili bilgilere ek olarak, başarılı sınama sonuçları hakkında bilgi sağlar. (/v parametresi kullanılmadığında, yalnızca hata ve uyarı bilgileri sunulur.) Özet tabloda hata ve uyarılar raporlandığında, Microsoft /v anahtarının kullanılmasını önerir

 

 

Yorum yapın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

tr_TRTurkish