Bitcoin ve Altcoin Nedir, Nasıl Alınır ?

Son günlerde en çok karşılaştığım soru, bitcoin veya altcoin nasıl alınır? Bu yazıda bu soruya cevap vermeye çalışacağım.
Bitcoin nedir : artık birçok kişinin hakkında ufakta olsa bilgiye sahip olduğu dijital paranın adıdır bitcoin veya kısa adıyla BTC.
Satoshi Nakamato rumuzunu kullanan bir kişi ya da grup 2009 yılında bir manifesto yayınladılar ve uçtan uca , herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadan, ucuz ve hızlı para transferini sağlayan ilk dijital parayı duyurdular. Adına da bitcoin dediler.
Bitcoindeki en önemli iki parametre merkeziyetsiz ( herhanbir otoriteye bağlı değil ) ve hızlı olmasıydı, lakin daha sonra, aşağıda açıklayacağım sebeplerden ötürü, hız ve masraflar noktasında sıkıntı göstermeye başladı. Bu sorunları çözmek ya da farklı alanlardaki sorunları çözmek adına bitcoin türevi veya benzer teknolojiyi kullanan altcoin’ler (altenative coin ) yazılmaya başlandı.
Altcoin’lerin ekseriyetinin teknolojisi, hızı, masrafı bitcoin’den daha iyi olmasına rağmen hala piyasaya hakim olan hala bitcoin’dir. Şuanda masrafları ve hızı oldukça ağır olmasına rağmen artık değer saklama aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Çok uzun olmayan bir dönemde bitcoin’in veya alternative coin’lerin hayatımıza daha fazla gireceğini, daha çok kullanım alanları bulunacağını tahmin etmek güç değil, peki bu durumda biz bu teknolojilere şimdiden nasıl sahip olabiliriz?

Menkul kıymet borsalarını kullananların çok rahatlıkla yapacağı bu işlemler aslında birkaç basit adımdan oluşmakta.

Öncelikle TL olarak BTC veya diğer altcoin’leri almak istediğinizi varsayıyorum.
Bunun için birkaç yöntem bulunmakta;
-Arkadaşınızdan nakit veya banka transferi ile,
-TL cinsinden işlem yapan bitcoin borsalarından yine banka havalesi/eft’si ile,
-İnternet ortamında btc sattığını söyleyen kişiler veya sitelerden ( tavsiye edilmez )

Biz bu yazıdan legal ve en garanti olan tl cinsinden işlem yapan bitcoin borsalarından nasıl alınır ona bakacağız.
TL cinsinden BTC alabileceğiniz ve hacmi yüksek olan borsalar aşağıdaki gibidir.
Paribu (Tıklayınız )
BTCTurk ( Tıklayınız )
Koinim(Tıklayınız)

( yazıdaki görseller için paribu sitesi kullanılmıştır. )
Bu borsalara girip yeni kullanıcı kaydı oluşturuyoruz.  

sonra hesabınıza giriş yapıyorsunuz ve yüksek limitlerde işlem yapmak için kullanıcımızı kimlik bilgilerimizi göndererek onaylatmamız gerekiyor. burada firmaya kimlik bilgisi göndermek zorunlu ve önemlidir, zira bitcoin cüzdanına ait herhangi bir gerçek kişi illişkilendirilemediğinden, oldukça fazla illegal işlerde kullanılmaktadır, kimliğinizi göndermeniz ileride doğabilecek adli vakalarda firmaya ve size yardımcı olacaktır.

Hesabınıza girerek kullanıcı işlemleri bölümünden, belgelerinizi göndererek hesabınızı onaylatmanız gerekmektedir.

Hesabınız firma tarafından onaylandıktan sonra, TL İşlemleri bölümüne girip ne kadar tutarda BTC almak istiyorsanız o tutarı girip TL yatırma işlemini yapmanız gerekmektedir.

Daha sonra karşımıza çıkacak olan hesap bilgileri ve açıklama ile EFT/Havale işlemini yapıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, açıklama kısmındaki kodu eft/havale’nizin açıklamasına doğru olarak girmenizdir.

Bu aşamadan sonra paranın hesabınıza yüklenmesini bekliyoruz.
Para hesabımıza geçtiğinde, BTC AL-Sat bölümünden BTC alacağız.
Market’e tıklayıp, BTC Al bölümünden alacağımız btc miktarını ya da TL karşılığını yazarak AL ya da alış emri ver tuşuna basıyoruz.

Burada dikkat edilirse, AL demedik, Alış Emri Ver dedik, bunu hemen açıklayalım.
Borsalar, satıcı ile alıcıyı buluşturan platformlardır. Yani borsa bize doğrudan BTC satmaz,almaz.
Biz satan başka birinin satmak istediği fiyatı o an yazmışsak alırız veya satarız.
Neden yurtdışı borsalardaki BTC fiyatı ile TR borsalardaki fiyatların farklı olduğu sorusu da cevaplanmış oluyor, fiyatı belirleyen alıcı ve satıcılardır. Borsanın kendisi değil.
Şimdi Alış Emri verdik, eğer o miktarda bir satış varsa alacak, eğer yoksa olana kadar bekleyecek. Siz alış emrini bu örneğe göre 66799’dan verdiniz, Eğer 67000 olmuşsa sizin emrinizden sonra, emri iptal edip tekrar 67000’den emir girebilir veya 66799 olmasını bekleyebilirsiniz.
Ve işte mutlu son, btc bakiyeniz oluştu.

Önerim hiçbir zaman, btc veya TL bakiyelerinizi borsalarda tutmamanızdır. Eğer uzun vadeli ve birikim için tutuyorsanız, hardware wallet ( donanımsal cüzdanlar ) alarak oraya transfer edebilirsiniz.
Ledger Nano S ve Trezor en çok tercih edilenlerden. 500TL civarında olan bu cihazlar yurtdışından 50eur karşılığında sahip olunabiliyor.
Sürekli al-sat ile uğraşıyorsanız borsada kalması mantıklı ama şunu unutmayın, private key’i ( özel anahtar ) size ait olmayan btc sizin değildir. O an borsadaysa o borsanın malıdır. Tabii milyarlarca dolar hacmi olan borsalar batar mı, kaçar mı çok zor ama bunu kulağınıza küpe ederseniz sevinirim.
Ayrıca bir diğer saklama yöntemi paper wallet (kağıt cüzdandır) . Bu yöntemle de özel anahtara sahip olabilirsiniz. ( yalnız uzun dönem ve dokunmayacağınız bakiyeler için önerilir, parça parça bozdurmak isterseniz tamamını transfer edebilirsiniz ).
Paper wallet oluşturmak için Tıklayınız

bir diğer yöntem de, bitcoin ya da altcoin’lerin resmi cüzdanlarını sitelerinden indirip bilgisayarınıza kurarak miktarları orada tutmaktır.
Başka bir yöntem ise; jaxx gibi electrum gibi private key’i size veren 3.party cüzdanlardır. yine sitelerinden indirerek bilgisayarınıza kurabilir ve oraya miktarları transfer edebilirsiniz.

Herşey yolunda gitti ve aldık.
Ama biz yatırımımızı btc’de değil de altcoin’de tutmak istiyoruz.
Altcoinler, yukarıda da bahsettiğim gibi, btc’e alternatif olarak üretilmiş ve teknoloji olarak btc’den daha nispeten daha iyi olan jetonlardır.
Parite BTC olarak hesaplandığından BTC’nin düşmesi, artmasından ciddi şekilde etkilenirler.
Şöyle bir örnek vermek gerekirse, bu sene bitcoin %2000 artarken Litecoin %4000 oranında artmıştır.

Buradan hareketle, bitcoin trenini kaçırdık, bari altcoin trenine atlayalım derseniz, yurtdışı borsalardan altcoin almak durumundasınız.
Benim kullandığım altcoin borsası Binance’dir. (Tıklayınız).
( linkte benim referal adresim bulunmaktadır, bu adres üzerinden kaydolursanız binance sizin işlemleriniz karşılığında aldığı komisyonların yarısını bana geçmektedir, kaybınız olmamakta, bana küçükte olsa faydanız olmaktadır. )
Binance’ye kaydolmak için : Tıklayınız 

Binance yeni bir borsa olmasına rağmen hem sağlam hem de hacmi yüksektir. Birçok altcoin bulabilirsiniz. ( her altcoin her borsa da olmaz.)

Binance’den farklı olarak bazı altları altmak için kullandığım borsa Bittrex borsasıdır.
Bu yazıda binance ekranları üzerinden anlatılacaktır.

Binanceye üye oldunuz, daha sonra giriş yaptığınızda sağ üstte,
hesabınıza tıklayıp estimated value kısmına tıklıyoruz.

Daha sonra hesabımıza btc yatıracağımızdan dolayı, btc deposit yapmamız gerekir. ( hesabımızdan btc çekerken de withdraw işlemi yapıyoruz.

estimated value’a girdiğimiz sayfada tüm coin’ler listelenecektir. listelenmediyse sayfanın en yukarısındaki Hide 0 Balance tikini kaldırın.

Daha sonra btc deposit’e tıklayıp adresi kopyalıyoruz.

akabinde paribu’daki hesabımıza gelip, BTC çek işlemi yaparak BTC’mizi binance borsasına atacağız. ( aynı şekilde siz istediğiniz kişi veya cüzdana gönderebilirsiniz, bu cüzdan hard wallet dahi olabilir, )

Paribu’da btc işlemleriden btc çek menüsüne gidip, cüzdan adresi ve miktar yazıyoruz.

Daha sonra Bitcoin Çek diyerek ilgili cüzdana bakiyemizi yolluyoruz.
Bu aşamada bazı borsalar google authanticator ile sms veya mail ile bu çekim işlemini onaylamamızı ister, gerekli onayları veriyoruz.
ve bakiyemizi istediğimiz yere yolluyoruz.

Şimdi binance borsasına bakiyemizin geçtiğini düşünelim. ve alacağımız coin aklımızda.

Exchange-basic menüsünü takip ederek trade sayfasına giriyoruz.
Ekranın sağındaki btc alım-satım bölümünden düşündüğümüz coin’in adını arayarak ya da doğrudan üzerine tıklayarak buy-sell ekranına geçiyoruz.

daha sonra buy alanından, işlemlerimizi yapıyoruz.
Buy alanında btc miktarınız, almak istediğiniz coin ve miktarı görünmektedir.

Price: Coin’in o an satoshi cinsinden değeri ( satoshi 1 tl karşısındaki kuruş olarak düşünebilirsiniz, 100000000 satoshi 1 BTC oluştururur. isterseniz 800.000 satoshi ya ni 0.08 BTC alabilirsiniz. )
Amount: almak istediğiniz miktar
kısmından gerekli alanları ( bakiyenize göre ) doldurup BUY tıkladığınızda alım yapabilirsiniz.

Notlar :
+ ekranlarını paylaştığım borsalar tavsiye borsalarım değil, hacmi yüksek olan borsalardır. Şu borsadan işlem yapın gibi bir tavsiyem olamaz.
+ ekranlarını paylaştığım coin’ler tamamen tesadüf eseri seçilmiştir. Herhangi coin’i alın diye genel bir tavsiyem olamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir